Loading

Tipy na výlety počas plavby

Tipy na výlety na motorových člnoch a malých kajutovkách

TIP na 1-hodinový výlet

Prenajmite si motorový čln pre 4-6 osôb a staňte sa s nami na chvíľu kapitánom (motorové člny si riadite po krátkom zaškolení sami). Počas hodinovej plavby sa budete plaviť k prístavu v Sudoměřiciach, kde sa nachádza technická pamiatka Výklopník, ktorá v minulosti slúžia na vyklápanie lignitu na veľké lode, ktoré viezli uhlie do Baťových teplární v Otrokoviciach. Pri technickej pamiatke zakotvíte a urobíte si prehliadku tohto dômyselného a jedinečného zariadenia. Výklopník ponúka tiež 21 metrov vysokú vyhliadkovú vežu. Vstupenky na Výklopník je možné zakúpiť už v prístave Skalica (dospelý 1 €, dieťa 0,50 €). V prístave v Sudoměřiciach je tiež možnosť občerstvenia.

TIP na poldenný výlet (4 hodiny - 10:00 - 14:00 h alebo 14:00 - 18:00 h)

Objavte s nami krásy prekrásneho regiónu Skalice a moravského Slovácka na plavbe motorovým člnom po Baťovom kanáli zo Skalice do moravskej Strážnice. Prenajmite si motorový čln pre 4-6 osôb a staňte sa s nami na chvíľu kapitánom (motorové člny si riadite po krátkom zaškolení sami). Počas poldennej plavby (10:00 – 14:00 h alebo 14:00 – 18:00 h) sa budete plaviť okolo prístavu v Sudoměřiciach, kde sa nachádza technická pamiatka Výklopník, ktorá v minulosti slúžia na vyklápanie lignitu na veľké lode, ktoré viezli uhlie do Baťových teplární v Otrokoviciach. Výklopník ponúka tiež 21 metrov vysokú vyhliadkovú vežu. Vstupenky na Výklopník je možné zakúpiť už v prístave Skalica (dospelý 1 €, dieťa 0,50 €). V prístave v Sudoměřiciach je tiež možnosť občerstvenia.
Plavba pokračuje k vinárskej dedinke Petrov, kde sa preplavíte plavebnou komorou, ktorú obsluhuje komorník, ktorý Vám poradí a dá pokyny počas komorovania. Plavebná komora je zariadenie slúžiace na prekonávanie výškových rozdielov počas plavby a patrí medzi dobrodružné aktivity na kanáli.
Variantom poldenného výletu je prechádzka k vychýreným historickým vínnym sklepom Plže, ktoré ponúkajú krásny zážitok pri pohľade na ich krásnu architektúru a svojou ponukou vín oslovia každého milovníka tohto nápoja.
Tí, ktorý by radi strávili čas na vode, sa  budú po preplavení komorou plaviť krásnym malebným úsekom k moravskému mestečku Strážnice. V prístave sa otočíte a budete sa plaviť smerom ku Skalici (podľa času je možnosť zastavenia v prístavoch).

TIP na celodenný výlet (8 h - 10:00 - 18:00 h)

Spojte plavbu s príjemne stráveným dňom v malebnej moravskej Strážnici. Oživte si poldenný výlet o krásnu prehliadku skanzenu v Strážnici, ktorý v originálnych domoch predstavuje život v minulosti na Morave. Rozsiahlym areálom Vás prevedie sprievodca, ktorý Vám porozpráva zaujímavosti zo života moravanov. Prehliadka začína vždy každú celú hodinu, otváracie hodiny sú podľa obdobia. Po prehliadke Vám dobre padne chutný obed v podobe typických moravských jedál v príjemnej reštaurácii pri skanzene, ktorá ponúka bohatý výber jedál v štýlovom prostredí za ľudové ceny. Pre tých, ktorí by radi ochutnali výborné moravské víno a odniesli si pekný suvenír v jeho podobe, Strážnice ponúka zámocké vínne sklepy len neďaleko prístavu v Strážnici. Príjemné prostredie umocnené dobrým vínom vo Vás zanechá iste krásny zážitok (pozor, kormidelník lode však nesmie byť pod vplyvom alkoholuJ). Ak by ste sa radšej počas celodennej plavby plavili bez dlhších zastávok, je možné splaviť úsek do Veselí nad Moravou, cez plavebné komory vo Vnorovách, kde sa Baťov kanál križuje s riekou Morava.

TIPY na výlety počas viacdenných plavieb na kajutových lodiach

TIP na 6-dňovú plavbu (možnosť kombinovať s cykloturistikou) 

V prípade kratšej plavby (3 dni) je potrebné plavbu naplánovať i so spiatočnou cestou podľa pokynov pri preberaní lode. 

1. deň

Plavba zo skalického prístavu do Sudoměříc, prehliadka Výklopníku, výstup na vyhliadkovú vežu (počas leta sa tu často konajú tanečné zábavy a grilovačky, možnosť prenocovaťv tomto prístave), prechod cez plavebnú komoru v Petrove, návšteva vínnych sklepov a reštaurácie (možnosť prenocovaťv tomto prístave), Strážnice s prehliadkou skanzenu, degustácia vína v zámockých sklepoch (možnosť prenocovať v tomto prístave), smer Vnorovy, križovatka rieky Morava a Baťovho kanála, prístav Vnorovy I, galérie na vode (možnosť zakúpiť si krásne ručne robené suveníry priamo na lodi, možnosť prenocovať v tomto prístave), smer Veselí nad Moravou, zámocký parčík, kúpalisko, vybavený prístav (posledná možnosť prenocovania počas 1. dňa plavby).

2. deň

Plavba z Veselí nad Moravou, smer Uherský Ostroh, Nedakonice, Kostelany, príchod do Uherského Hradišťa/Starého Mesta (možnosť prenocovania), krásna pamiatková zóna v Uherskom Hradišti s možnosťou nákupov, výborný východiskový bod pre cyklotrasu Staré Mesto - Modrá (archeoskanzen, odporúčame!) - Velehrad (pútnické miesto s nádhernou bazilikou) - Buchlovice (zámok) - Buchlov (hrad) - Tupesy (múzeum a výrobňa známej tupeskej keramiky).

3. deň

Plavba zo Starého Mesta, smer Babice, príjemná zastávka s občerstvením (možnosť prenocovať), smer Spytihněv (možnosť prenocovať), vybavený prístav (počas sezóny sa tu konajú divadelné predstavenia Divadlo na vode), obec je vyhlásená dobrou reštauráciou. Možnosť prenocovania v Spytihněvi alebo spojiť tento deň s návštevou Napajedla a Otrokovíc.

4. deň

Plavba zo Spytihněvi, smer Napajedla, návšteva známeho žrebčína a zámku, smer Otrokovice (možnosť návštevy Zlína bicyklom alebo MHD)

5. - 6. deň

Plavba späť do Skalice (výlety je možné absolvovať rozplánovať i na spiatočnú cestu).

Po trase absolvujete plavbu cez 13 plavebných komôr.

Zaujímavosti na Baťovom kanáli

Na plavbe po Baťovom kanáli Vás čaká veľa zaujímavých miest, ktoré stojí za to vidieť a spoznať. Niektoré sú v bezprostrednej blízkosti Baťovho kanála a sú dostupné pešo, niektoré sú dostupné bicyklom po značených cyklostrasách.

Slobodné kráľovské mesto Skalica

 Starobylé mesto Skalica leží v severozápadnom výbežku Chvojnickej pahorkatiny na hraniciach s Českou republikou. Centrum mesta tvorí unikátna pamiatková zóna tvorená historickými, sakrálnymi i svetskými stavbami, ktorých dominantou je trojuholníkové námestie. Zachovalé je mestské opevnenie a stredoveká uličná architektúra. Sprievodcovské služby ponúkajú jedinečnú prehliadku nie len samotnej pamiatkovej zóny, ale i samostatných pamiatok podľa výberu návštevníka. V zóne sa nachádza viacero kláštorov, kostolov, unikátna románska Rotunda sv. Juraja, stavby arch. D. Jurkoviča, zrekonštruovaný mlyn z 30-tych rokov a mnoho iných zaujímavých stavieb. Skalica sa môže pochváliť okrem jedinečnej architektonickej štruktúry a bohatého kultúrneho života chutnými špecialitami, ktoré už od dávna správne chutia len u nás na Záhorí.
Keď sa povie Skalica, každému sa vybaví sladká špecialita „Skalický trdelník“. História jeho výroby sa datuje od 18. storočia. Trdelník sa v meste dodnes vyrába pôvodnou metódou na otvorenom ohni podľa tradičnej receptúry.
Skalica má niekoľko typických prvkov. Jedným z nich je i línia vinohradov, ktorá sa tiahne po východnej hranici mesta na svahoch miernych kopcov. Nie nadarmo sa vraví, že v Skalici sú kopce plné vína. Pod vinohradmi ožíva areál deväť jamkového golfového ihriska, ktorý ponúka svoje služby pre všetky vekové kategórie. Areál ponúka kompletné tréningové zázemie. Potrebné golfové vybavenie je možné si zapožičať priamo v areáli a naučiť sa hrať golf v prítomnosti profesionálneho trénera.
Skalica sa rozprestiera na území Pomoravia, ktorého príroda okúzli každého. Osou Pomoravia je rieka Morava, ktorej lenivé vody pretekajú lužnými lesmi. Meandre vytvárajú nezabudnuteľné zákutia, v ktorých možno obdivovať množstvo živočíšnych i rastlinných druhov. Na Perúnskej lúke je pre milovníkov prírody vytvorený náučný chodník, ktorý mapuje typickú faunu a flóru tohto zaujímavého územia. V letných mesiacoch je možnosť občerstvenia a prípravy čerstvých sladkovodných rýb v Občerstvení u Kapra na Skalických rybníkoch, ktoré ponúkajú dobré zázemie pre všetkých priaznivcov rybolovu.
V prípade záujmu Vám zabezpečíme prehliadku mesta so sprievodcom.

FOTO: Eduard TIMKO

Technická pamiatka Výklopník

V susednom prístave Sudoměřice sa nachádza technická pamiatka Výklopník. Výklopník je zariadenie, ktoré slúžilo na prekladanie hnedého uhlia ťaženého v Ratiškoviciach z vagónov na veľké člny, ktoré merali 35 m a boli ťahané koňmi zo Sudoměříc do Otrokovíc (pôvodne Baťov) do tovární firmy Baťa. Toto dômyselné zariadenia dnes slúži ako kúlturno-technická pamiatka. Návštevníci majú možnosť absolvovať prehliadku tohto zariadenia a vystúpiť na vyhliadkovú vežu.
V prípade záujmu Vám zabezpečíme prehliadku Výklopníku s odborným výkladom.

„Plže“ v Petrove

Súbor vínnych sklepov tvoria jedny z najstaších stavieb ľudovej architektúry v Českej republike. Horný areál slúži ako prírodné hľadisko na najstaršie a najhodnotnejšie sklepy. Sklepy Plže získali svoj názov podľa značného výskytu slimákov v tejto oblasti. Vínne sklepy sú spomínané už v 15. storočí. Priečelie niektorých sklepov sú omietnuté jednoducho, ale krásnou kombináciou bielej a modrej farby, iné sú naviac ozdobené farebnými ornamentami.

Skanzen Strážnice

Skanzen sa nachádza v bezprostrednej blízkosti Baťovho kanálu. Skanzen ponúka prehliadku areálu i so vstupmi do historických domov. Priamo v areály skanzenu sa nachádza reštaurácia a predajňa suvenírov.
V prípade záujmu Vám zabezpečíme prehliadku skanzenu so sprievodcom.

Lanovka na lode vo Vnorovách

V obci Vnorovy sa medzi plavebnými komorami križuje rieka Morava s Baťovým kanálom. Dnes už táto križovatka nie je pre motorové člny problém, avšak v minulosti bolo potrebné člny s uhlím pretiahnuť po silnom prúde rieky Moravy a prekonať výškový rozdiel rieky a kanála. Na toto slúžila lanovka na lode, plavebné komory a potrubie skryté pod splavom. Pozostatky lanovky sa nachádzajú na pôvodnom mieste.
Vo Vnorovskom prístave sa nachádza tiež unikátna Galéria na vode, z ktorej si môžete odniesť originálny suvenír alebo ručne vyrobené výrobky.

 

Hvezdáreň a zámocký park vo Veselí nad Moravou

Hvezdáreň vo Veselí nad Moravou je unikátne kultúrne zariadenie špecializované na vzdelávanie v odbore astronómie a na popularizáciu. Pre záujemcov o pozorovanie nočnej oblohy je hvezdáreň otvorená každý piatok po celý rok.

Vo Veselí nad Moravou sa tiež nachádza krásny anglický park z 19. storočia, kde je možné vidieť tiež renesančný zámoček.

Uherský ostroh

Dominantou Uherského Ostrohu je zámok, ktorému jeho dnešnú podobu dali hlavne renesančné úpravy v 16. storočí. Od 2. sv. vojny slúžil zámok potrebám mesta. V súčasnosti je tu umiestnená napríklad miestna knižnica a Zámocká galéria. V zámockom sklepe sídli Regionálna vinotéka Údolia moravských vín.

Ostrožská nová ves a „slovácke more“

Ostrožskú Novou Ves preslávili tunajšie sirnaté lázne a „slovácke more“ - rozsiahlé štrkové jazerá lákajúce k rybárstvu. Kúpele založené v roku 193 liečia hlavne reumu a kožné choroby aponúkajú tiež relaxačné a víkendové pobyty.

Kunovice – Letecké múzeum

Letecké múzeum Kunovice vystavuje 23 vojenských, dopravných a športových lietadiel, z ktorých viac ako polovice pochádza priamo zo závodu v Kunoviciach. K najcennejším exponátom patrí dvojmiestne cvičné bojové lietadlo C-11 (Jakovlev), z ktorého sa dochovalo už len niekoľko kusov.

Staré Město

V Starom Měste Starém sa nachádzajú dve významné pamiatky z obdobia Veľkej Moravy – hradisko Na Valách a sídlisko Na Špitálkach. Okolo základov pohrebného kostola Na Valách je vybudovaná stála archeologická expozícia Pamätníku Veľkej Moravy dokumentujúcej život v jednom z centier Veľkomoravskej ríše. Na Špitálkach sú odkryté a čiastočne rekonštruované základy kostola z polovice 9. storočia.

Tupesy – Múzeum keramiky

Expozícia Múzea tupeskej keramiky v historickom dome z roku 1838 ukazuje, ako kedysi žil ľudový hrnčiar a prehľadne zachycuje históriu i súčasnosť výroby tradičnej majolikovej keramiky v Tupesy. Návštevníci si môžu sami vyskúčasť niektoré výrobné postupy a vo vzorkovej predajni zakúpiť tradičnú i modernú keramiku z miestnej dielne.

Zámok Buchlovice

Barokový zámok postavený na úpätí Chřibov skôr pripomína šlachtické sídlo v slnečnom Taliansku. K prehliadke lákajú zdobené priestory zámku s dobovým vybavením. Kúzelné scenérie ponúka i rozsiahli anglický park. K vyhľadávaným atrakciám zámockého areálu patrí vinotéka v zámockom sklepe a behom sezóny tiež celkom neobvyklá predajná výstava fuchsií.

Hrad Buchlov

Gotický hrad Buchlov stojaci na jednom z vrcholov Chřibov sa radí k málo hradom, ktoré neboli dobyté. Z jeho veže sa otvára krásny výhľad na údolie Moravy. Asi najväčším unikátom bohatých hradných zbierok je viac ako dva tisíc rokov stará egyptská múmia s cedrovou rakvou a sarkofágem. Zanechali ju po sebe pôvodní majitelia hradu Berchtoldovia, ktorých rodinná hrobka v kaplnke sv. Barbory určite stojí na asi desaťminútovú prechádzku.

Archeoskanzen Modrá

Archeoskanzen v Modrej ukazuje, ako starí Slovania pred viac ako jedenástimi storočiami žili a pracovali. Záujemcovia si tu môžu vyskúšať napr. prácu na hrnčiarskom kruhu alebo streľbu z luku a praku. V susedstve si naviac môžu prehliadnuť rekonštruovaný veľkomoravský kostolík z polovice 9. storočia, ktorého základy tu boli objavené.

Pútne mesto Velehrad

Jadrom tohto najvýznamnejšieho pútneho miesta na Morave je cisterciáský kláštor z 13. storočia a predovšetkým bazilika Nanebovzatia Panny Márie a svätých Cyrila a Metoda. Svojou návštevou tento kostol poctil i pápež Ján Pavol II. Lapidárium v podzemí baziliky dokumentuje vzhľad pôvodného neskoro románskeho kláštora.

Napajedla - hrebčín

Napajedla preslávili hlavne anglickí plnokrvníci, ktorí sú v miestnom hrebčíne chovaní od roku 1886. Správa hrebčína v lete ponúka skupinové exkurzie. K zaujímavým pamiatkam mesta patrí radnica na námestí, zámok z 18. storočia, ktorý pred 2. svetovou vojnou patril Baťovým závodom, a cenný zámockým park. Park je na rozdiel od zámku prístupný verejnosti.

Špeciálne ponuky


Pripravujeme pre Vás množstvo zaujímavých ponúk a programov na sezónu. Využite naše špeciálne ponuky a nechajte sa nami pozvať do regiónu bohatého na vodu, lode a skvelé zážitky pre celú rodinu i priateľov.

Čítaj viac

Kalendár akcií


Počas sezóny od mája do septembra v prístave organizujeme niekoľko zaujímavých hudobno-zábavných podujatí. Príďte sa s nami zabaviť a oddýchnuť si do pekného areálu nášho prístavu.

Čítaj viac

Fotogaléria


Podeľte sa s nami o príjemné a dobrodružné chvíle na palube lodí. Vaše fotografie nás potešia a radi ich zverejníme na našej stránke ako inšpiráciu k plavbe pre ďalšie posádky prístavu Skalica.

Čítaj viac

    Prečo s nami?

  Máme dlhoročné skúsenosti s plavbou, ktoré Vám radi odovzdáme, a na počkanie z Vás urobíme kapitánov lodí.

  Náš skúsený personál sa Vám bude venovať dovtedy, kým sa nebudete na plavbu cítiť 100% pripravení.

  Naše lode majú pravidelný servis a dbáme na to, aby ste sa na ne mohli spoľahnúť a citíli sa bezpečne a pohodlne.

  Počas Vašej plavby sme Vám neodmedzene k dispozícii a v prípade potreby sa k vám vieme obratom dostať.

  Na plavbu Vás vybavíme potrebnými informáciami a mapami, aby Vám neušlo to najzaujímavejšie na Baťovom kanáli.